Blog

Usuwanie tatuaży – metody

Wiele osób już wczesną wiosną zaczyna odpowiednio przygotowywać swoje ciało, aby jak najlepiej prezentowało się latem. Co jednak jeśli zdobią je dawno niechciane lub nieestetycznie wykonane tatuaże? Poznaj najskuteczniejsze metody usuwania tatuaży i wybierz tę najodpowiedniejszą dla siebie.

Usuwanie tatuaży metodą tatuaży

Już od wielu lat sposobem na usuwanie tatuaży, cieszącym się największą popularnością, jest metoda laserowa. Zabieg polega na niszczeniu barwnika za pomocą urządzenia emitującego promieniowanie laserowe. W większości przypadków konieczny jest nie jeden, a cała seria zabiegów. Na ich dokładną liczbę wpływa głębokość tatuażu i jego kolor. Laser nie jest polecany w przypadku jasnych tatuaży.

Usuwanie tatuaży tą metodą daje najlepsze efekty w przypadku wzorów z ciemnym barwnikiem. Sam zabieg nie jest bardzo bolesny, jednak pozostawia ranę, która wymaga czasu, aby w pełni się wygoić. Istnieją też pewne przeciwwskazania do zastosowania lasera. Mowa tu głównie o infekcjach skórnych, ciemnej karnacji, cukrzycy, chorobie nowotworowej oraz bliznach w okolicy usuwanego tatuażu.

Metoda chirurgiczna

Usuwanie tatuaży metodą chirurgiczną polega na wycięciu niechcianego wzoru wraz ze skórą, dlatego zabieg ten powinien przeprowadzać wyłącznie doświadczony chirurg. Sposób ten rekomendowany jest najczęściej osobom, które chcą usunąć niewielki tatuaż, bądź tym, w przypadku których laser okazał się nieskuteczny.

Po usunięciu tatuażu skóra zostaje zszyta, co wiąże się z pozostawieniem blizny. W przypadku usuwania rysunków zlokalizowanych na napiętych fragmentach skóry lub wzorach o większych rozmiarach konieczne jest przeszczepienie skóry, bądź zaaplikowanie przed zabiegiem specjalnego środka rozciągającego skórę, co umożliwi jej wycięcie bez konieczności przeszczepu.

Metoda elektrokoagulacji

Usuwanie tatuaży tą metodą polega na wykorzystaniu prądu elektrycznego o wysokiej częstotliwości. Kieruje się go pod warstwy skóry, gdzie wypala on barwik, a także zewnętrzną warstwę skóry. Jest to wyjątkowo bolesny zabieg, dlatego przeprowadza się go w znieczuleniu miejscowym.

Minusem jest w tym przypadku konieczność powtarzania elektrokoagulacji, niekiedy nawet sześciokrotne, aby osiągnąć oczekiwany rezultat. Atutem jest zaś to, że usuwanie tatuaży tą metodą nie pozostawia blizn na skórze, w przeciwieństwie do większości innych metod. Prąd o wysokim napięciu doprowadza bowiem do naturalnego wyłuszczania się tuszu spod skóry, zaś dolegliwości bólowe i obrzęk związane z zabiegiem, ustępują stosunkowo szybko.